Info Życie Powiatów

Kultura

Nabór do sekcji, klubów i zespołów Szamotulskiego Ośrodka Kultury

Zapraszamy od września do 31 klubów, sekcji i zespołów. Odkrywajcie i rozwijajcie u nas swoje pasje. Przygotowaliśmy dla Was trzy nowe propozycje: zajęcia z klockami Lego, naukę języka angielskiego dla najmłodszych oraz dla młodzieży i dorosłych warsztaty szycia na miarę. Szczegóły poznacie poniżej. Jeśli macie wątpliwości, pytania czy też chcecie dokonać zapisów – dzwońcie lub piszcie do nas mejle. Zapraszamy.

Koncertowe lato Szamotulskiego Ośrodka Kultury

Koncertowe lato Szamotulskiego Ośrodka Kultury
21.06, godz. 21.00, Grażyna Łobaszewska. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie piosenek. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś”. Miejsce: dziedziniec przy dawnym klasztorze za kościołem pw. Św. Krzyża w Szamotułach.

Niezwykły gość w Szamotułach

Do Polski przylatuje rewelacyjna opowiadaczka z Meksyku – Gala Galita. Na zaproszenie Szamotulskiego Ośrodka Kultury będzie też w Szamotułach! Gala od 8 lat zajmuje się opowiadaniem historii, zarówno współczesnych, jak i tradycyjnych baśni i legend. Podróżuje z opowieściami po całym Meksyku, była także na Kubie. Gala prowadzi swoje spotkania z niesamowitą energią i temperamentem. Poprzez opowieści uczy, ale nie zabraknie też śmiechu i dobrej zabawy. Będą również akcenty meksykańskie. Występuje w języku hiszpańskim, ale będzie symultaniczne tłumaczona przez Anetę Cruz-Kąciak, zakochaną w Meksyku bajarkę z Poznania.

Koncert Grażyny Łobaszewskiej

Szamotulski Ośrodek Kultury pięknym akcentem muzycznym rozpoczyna sezon letnich koncertów. 21 czerwca odbędzie się koncert Grażyny Łobaszewkiej z zespołem. Ośrodek zaprasza na niezwykły wieczór poprzedzający najkrótszą noc w roku. To muzyczne powitanie lata zainauguruje cykl letnich koncertów, które odbywać się będą w każdą niedzielę do 6 września. Koncert Grażyny Łobaszewskiej odbędzie się o godz. 21.00 na dziedzińcu dawnego klasztoru za kościołem pw. Św. Krzyża w Szamotułach przy ul. Dworcowej. Grażyna Łobaszewska to jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie piosenek. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś”. Wstęp wolny.
Artystka jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała swe pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert.

Program Dni Europy

Piątek
Rynek – scena

18.00 – Orkiestra Dęta „Koninklijke Harmonie Vermaak na Arbeid” z Tielt
19.30 – Oficjalne otwarcie
20.30 – Ania Wyszkoni
22.30 – Pokaz laserów i fajerwerków

Park Zamkowy

23.00-2.00 – Zabawa taneczna – DJ Mayer & Heniu

Sobota
Rynek – scena

15.00 – finaliści konkursu „Szamotuły-miejsce dla talentów”
17.00 – Zespół „Kitsch“ z Gross-Gerau
17.30 – Koninklijke Harmonie Vermaak na Arbeid z Tielt
18.15 – Zespół Szkoły Muzycznej „Nubua” z Gross-Gerau
19.00 – Młodzieżowy Zespół Szkoły Zawodowej z Gross-Gerau
19.45 – Jurad
21.00 – Classic

Rynek

14.00 – Turniej Szachowy „Pod zegarem”
16.00 -17.00 – Parada motocyklowa – Klub Motocyklowy „Rycerze Dróg”
Park Zamkowy – scena
15.00 – „Wesele szamotulskie” – widowisko w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” z okazji 70-lecia zespołu
Rockowe granie
18.30 – Crowded Cave
19.00 – Dschezzi z Bruneck (Włochy)
19.45 – This Cold
20.30 – Closterkeller

23.00-2.00 – Zabawa taneczna – zespół Dario Redi

Park Zamkowy

15.00-18.00 – Pokaz i prezentacja psów zaprzęgowych – Husky z Grodu Halszki FC i Nikielska Sfora
11.00-19.00 – Grupa współczesnej rekonstrukcji militarnej 16 Air Assault Brigade

Muzeum Zamek Górków

11.00-18.00 – Śladami historii – obóz partyzancki z okresu II wojny światowej – Grupa Rekonstrukcyjna AK-WiN
Basen letni
10.00 – Turniej Siatkówki Plażowej „Dni Europy 2015″ o Puchar Burmistrza MiG Szamotuły
Orlik Szamotuły
9.00 – XVIII Mistrzostwa Szamotuł w Streetball’u

Strzelnica Piotrkówko

10.00-17.00 – VIII Otwarty Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza MiG Szamotuły oraz wystawa broni kolekcjonerskiej i historycznej. Organizator: Klub Strzelecki „Tarcza” Szamotuły

Stadion Szamotuły

10.00 – Bieg „Biegniesz? – to uzależnia” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego,

Niedziela

Rynek – scena

11.45 – Uroczystość jubileuszowa 20-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach i intronizacja zielonoświątkowych królów kurkowych
15.00 – Zespół „Kitsch“ z Gross-Gerau (Niemcy)
15.45 – Koninklijke Harmonie Vermaak na Arbeid z Tielt (Belgia)
16.30 – Zespół Szkoły Muzycznej „Nubua” z Gross-Gerau (Niemcy)
17.15 – Młodzieżowy Zespół Szkoły Zawodowej z Gross-Gerau (Niemcy)
18.00 – Dschezzi z Bruneck (Włochy)
19.00 – Nagrodzenie najpopularniejszej żywej rzeźby z Festiwalu UFO
20.00 – Czesław Śpiewa

Rynek

15.00-19.30 – Trzeci Międzynarodowy „UFO Uliczny Festiwal Osobliwości”

Park Zamkowy – scena

12.00-15.00 -„Dzieci czarują talentem” – prezentacje artystyczne przedszkoli i szkół z MiG Szamotuły
15.00 – Sekcja Baletowa SZOK
15.20 – Klub Tańca Towarzyskiego „Filemon” SzOK
15.40 – Sekcja Tańca Hip-Hop SzOK
16.00 – Zespół Instrumentów Klawiszowych RO-CA-YA

Park Zamkowy

11.00-16.00 – Grupa współczesnej rekonstrukcji militarnej 16 Air Assault Brigade

Bazylika mniejsza

10.30 – Uroczysta msza św. z udziałem delegacji zagranicznych i delegacji bractw kurkowych
11.30 – Przemarsz orszaku z Bazyliki na Rynek

Strzelnica Piotrkówko

13.30 – 18.00 – Strzelanie dla mieszkańców z okazji 20-lecia reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach oraz 85 rocznicy powstania Okręgu Szamotulskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. Organizator: Kurkowe Bractwo Strzeleckie Szamotuły oraz Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Szamotulski

Muzeum Zamek Górków

11.00-18.00 – Śladami historii – obóz partyzancki z okresu II wojny światowej – Grupa Rekonstrukcyjna AK-WiN

Piątek, sobota i niedziela

Teren zielony za rzeką Samą
Wesołe Miasteczko – Robland

Ulica Braci Czeskich

Ulica Szamotulskiej Przedsiębiorczości

Prośba o wsparcie

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o dofinansowanie wyjazdu grupy dzieci i młodzieży z parafii św. Krzyża w Szamotułach na letnie wakacje – rekolekcje na ziemi opolskiej w lipcu 2015. Prośbę swą motywujemy tym, że dzieci i młodzież pragną wzrastać duchowo oraz poznawać piękno naszej Ojczyzny, a nie zawsze rodziców stać na opłaty wyjazdów. Pragniemy, aby młodzi ludzie mieli okazję tworzyć wspólnotę, pomagając sobie nawzajem, dojrzewając do życia w miłości, zgodnie z Ewangelią.
Pracujemy z dziećmi i młodzieżą przez całego rok na różnego rodzaju spotkaniach formacyjnych. Staramy się pokazać dzieciom i młodzieży trochę innej rzeczywistości niż zwykła codzienność, a wyjazd wakacyjny jest ukoronowaniem całorocznej wspólnej pracy.
Koszty wyjazdu są jednak wysokie (25.000 zł), przekraczające możliwości młodych ludzi oraz ich rodziców. Staramy się sami pozyskać środki poprzez sprzedaż ciast, placków wypieczonych przez mamy, sprzedaż własnoręcznie wykonanych ozdób itp

Kolejny rekordzista Guinnessa na UFO!

Dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak informuje - Uliczny Festiwal Osobliwości w Szamotułach to miejsce na prezentację nietuzinkowych postaci. Bez wątpienia jedną z nich będzie rekordzistka Gunnessa, Brazylijka Elain Davidson.
Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu sensację wśród publiczności wzbudzał Antonio Gomes dos Santos z Portugalii, rekordzista Guinnessa, który nieruchomo trwał w swej postaci 15 godzin 2 minuty i 55 sekund. Podczas festiwalu UFO lewitował, wprowadzając widzów w zdumienie.
14 czerwca odbędzie się trzecia edycja tej międzynarodowej imprezy. W galerii ciekawych artystów pojawi się na szamotulskim Rynku Elaine Davidson, rekordzistka Guinnessa jako najbardziej zakolczykowana kobieta świata. W 2012 liczba kolczyków na jej ciele było 9000 i od tej pory stale ich przybywa! Elain nigdy ich nie zdejmuje. Tym samym stają się one częścią jej życia i kreują nieprzerwany performance. Śmiałkowie gotowi na spotkanie z Elaine niech przybywają 14 czerwca do Szamotuł!

Patrycja Markowska na żywo w Szamotułach?

Autoryzowany Fan Klub Patrycji Markowskiej "PATI Jarek Jurek i Przyjaciele", w środę 22 kwietnia o godz 20.00 organizuje spotkanie fanów i specjalny pokaz DVD na dużym ekranie w kinie Halszka w Szamotułach. Choć impreza ma charakter zamknięty dla fanów i osób związanych z Fan Klubem i Patrycją Markowską, organizator imprezy Jarek Jurek zapewnia, że dla mieszkańców Szamotuł i okolic - drzwi będą otwarte.
Informacja o spotkaniu krążyła już od dłuższego czasu. Kilkanaście dni temu organizator - szef Fan Klubu, zapowiadał, że czynione są starania aby w pokazie udział wzięła gwiazda polskiej estrady. Na pytanie, czy udało się sprowadzić Patrycję Markowską na pokaz do Szamotuł, Jarek Jurk nie zaprzecza i nie potwierdza. Jednak jak można się domyśleć fakt ten może być przez organizatora trzymany w tajemnicy. Od menadżerki zespołu Patrycji Markowskiej też nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.